پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 
غم زُدایى از اصحاب
نوشته شده در 6 بهمن 93
ساعت : 20:05
نویسنده : مهدی یار
غم زُدایى از اصحاب
 صفحه اختصاصی حدیث و آیات 40 قـالَ عَلِىٌّ علیه السلام: كانَ رَسُولُ اللّه صلی الله علیه و آله لَیَسُرُّ الرَّجُلَ مِنْ اَصْحابِهِ اِذا رَآهُ مَغْمُوما بِالْمُداعَبَةِ وَ كانَ صلی الله علیه و آله یَقُولُ: اِنَّ اللّهَ یُبْغِضُ الْمُعَبّـِسَ فى وَجْهِ اِخْوانِهِ. حدیث
حضرت على علیه السلام فرمود: پیامبر خدا صلی الله علیه و آله هرگاه یكى از اصحاب را غمگین مى دید، با شوخى او را خوشحال مى كرد و مى فرمود: خداوند، كسى را كه با برادرانش با ترشرویى و چهره عبوس رو به رو شود، دشمن مى دارد.
شوخ طبعى و مزاح، در حدّ اعتدال و دورى از افراط، پسندیده است. سیره پیامبر و ائمّه علیهم السلامچنین بوده كه گاهى براى شاد كردن كسى یا زدودن غم و غصّه از او، شوخى مى كردند و سخنان شیرین و شوخى آمیز مى گفتند. انسانهاى شوخ طبع به خاطر آن كه موجب شادى و نشاط دیگران مى شوند، محبوبیّت پیدا مى كنند و افراد عبوس و اخمو و بدخلق، از نظر خداوند هم مطرودند. امّا باید حدّ و حریم ها حفظ شود و به زیاده روى و افراط كشیده نشود و شوخى و مزاح، سبب رنجش دیگران و تحقیر و استهزاى آنان نگردد.

:: مرتبط با: حدیث ,
:: برچسب‌ها: غم زُدایى از اصحاب ,
 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات