پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 
فضیلت و خواص سوره مسد
نوشته شده در 9 آذر 94
ساعت : 22:47
نویسنده : مهدی یار
نتیجه تصویری برای قرآن کریم
یكصد و یازدهمین سوره قرآن كریم است كه مكی  است و 5 آیه دارد. این سوره را «تبت»  نیز می نامند.
محتوای سوره
این سوره كه در مكه و تقریبا در اوائل دعوت آشكار پیغمبر اكرم (صلی‏الله‏علیه‏وآله‏و سلم ) نازل شده تنها سوره‏ای است كه در آن حمله شدیدی با ذكر نام نسبت به یكی از دشمنان اسلام و پیغمبر اكرم (صلی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلم‏) در آن عصر و زمان (یعنی ابو لهب) شده است، و محتوای آن نشان می‏دهد كه او عداوت خاصی نسبت به پیغمبر اسلام (صلی ‏الله ‏علیه ‏و آله ‏و سلم‏) داشت، و از هیچگونه كارشكنی و بد زبانی او و همسرش مضایقه نداشتند.
قرآن با صراحت می‏گوید: هر دو اهل دوزخند، و راه نجاتی برای آنها نیست، و این معنی به واقعیت پیوست، سرانجام هر دو بی ایمان از دنیا رفتند و این یك پیشگوئی صریح قرآن است.
فضیلت سوره :
در شأن نزول این سوره گفته اند: وقتی رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در پی فرمان «و أنذر عشیرتك الاقربین» دعوت خود را آشكار كرد جمعی از بستگان خود را به ضیافتی دعوت كرده و در آن جلسه فرمود: چه كسی با من بیعت می كند تا برادر و وصی و وارث و خلیفه بعد از من باشد و جز علی علیه السلام كسی با ایشان بیعت نكرد ابولهب به پا خاست و گفت: تبت یداك. آیا به خاطر این ما را دعوت كرده ای؟ و اینگونه بود كه این سوره بر رسول خدا نازل شد.(2)
در فضیلت این سوره از رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم نقل شده است: هر كس سوره «مسد» را قرائت نماید امید می رود كه خداوند او و ابولهب را در یك جا گرد نیاورد.
از امام صادق علیه السلام نیز روایت شده: هر گاه سوره مسد را قرائتکردید ، ابولهب را نفرین نمایید چون او كسی بود كه پیامبر و آنچه از جانب خداوند آورده بود را تكذیب می كرد.
امام باقر علیه السلام فرمود: خداوند میان او و رسولش حجابی قرار داد تا دیده نشود.
آثار و بركات سوره
1) درمان دردها
امام صادق علیه السلام فرمودند: هر كس سوره مسد را برای دردی بخواند دردش آرام و برطرف می شود و هر كس آن را در رختخوابش بخواند در حفظ و امان الهی خواهد بود.
2) استتار از دید دیگران
برای استتار از دیگران خواندن این سوره را سفارش كرده اند.
چنانكه امام باقر علیه السلام فرمودند: پس از نزول این سوره ، رسول خدا در نمازش گاهی این سوره را می خواند. ام جمیل-همسر ابولهب و خواهر ابوسفیان- برای پاسخ و توهین به پیامبر خارج شد به پیامبر گفتند: ام جمیل به سوی شما می آید و ممكن است به شما ناسزا بگوید: پیامبر فرمود: او مرا نخواهد دید. ام جمیل بدون اینكه رسول الله را ببیند از كنار ایشان عبور كرد.
امام باقر علیه السلام فرمود: خداوند میان او و رسولش حجابی قرار داد تا دیده نشود.

:: مرتبط با: داروخانه معنوی , اطلاعات دینی , نکات قرآنی , حدیث ,
:: برچسب‌ها: فضیلت و خواص سوره مسد ,
 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic