پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 
سلاح حضرت هنگام قیام
نوشته شده در 31 شهریور 94
ساعت : 23:22
نویسنده : مهدی یار
نتیجه تصویری برای نام صاحب الزمان
چگونه امام زمان(عج) با توجه به امكانات روز دنیا با شمشیر بر دشمنان خود غلبه خواهند نمود؟
پرسش ؟ راهی است برای رسیدن به حقیقت؛ و تلاش شما برای دانستن، نقطه ی شروع پرواز در آسمان اندیشه و صعود به نهایت کمال؛ پیوستن شما به محفل پرسشگران مهدوی را خوش آمد گفته و امیدوارم در طی این مسیر همراه خوبی برای همدیگر باشیم و با گفتگو در مباحث مهدویت به نتایج مطلوب و مفیدی در سیر مطالعات و تفکراتمان برسیم تا به عنوان منتظری حقیقی موجبات شادی مولایمان حضرت مهدی(عج) را به دست آورده و زندگی زیبا و سالمی را به عنوان مسلمان راستین تجربه کرده باشیم.
سوال مناسبی پرسیدی، ولی چرا برای آغاز از سلاح گفته ای و شمشیر را از رو بسته ای!!! اما در پاسخ به سوالتان باید گفت این که سلاح حضرت و یارانش هنگام ظهور چه خواهد بود، امری است که حقیقت آن برای ما روشن نیست. ولی از آن جا که امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) حجت خداوند در عصر خود می باشد، مى بایست با دشمنان از راه معمول زمان مبارزه کند، چرا که باید حجت خدا سرآمد هر روزگار و نماد عظمت خالق، در برابر مخلوقات، باشد. 
در هنگام ظهور و قیام حضرت مهدی‏علیه السلام، تمام قدرت‏ها مقهور و مغلوب قدرت بی‏پایان حضرت مهدی‏(علیه السلام) شده، بسان علف‏های هرز از روی زمین برداشته می‏شوند تا زمینه رشد و کمال انسان‏ها، به صورت کامل فراهم آید و زمین پر از عدل و داد گردد.
اما سؤال این است که نحوه این پیروزی به چه صورت است و اساساً حضرت مهدی‏علیه السلام با چه ابزاری در این قیام بر آن قدرت‏ها فائق خواهد آمد؟ 
در روایات کمتر سخن روشنی در این باره به چشم می‏خورد و تنها سلاح مورد اشاره در کلام معصومین‏(علیهم السلام) برای آن حضرت هنگام قیام، «سیف» " شمشیر " ذکر شده است.(الکافی، ج 8، ص 50، ح 13؛ عیون اخبارالرضا، ج 1، ص 59، ح 29؛ کمال‏الدین، ج 1، ص 321، ح 3؛ الغیبة، ص 164، ح 5 و دهها کتاب دیگر)
حال آیا این شمشیر حمل بر معنای حقیقی می‏شود یا معنای کنایی؛ خود باعث پدید آمدن اقوال متعددی شده است:
1. عده‏ای بر این باورند که استعمال کلمه «شمشیر» در معنای حقیقی است و مصداق آن، همان شمشیر ابزار جنگی خاصّ است. البته این گروه درباره غالب شدن حضرت با این سلاح بر دشمنان، توجیهات متفاوتی دارند، که مهمترینن آنها عبارتند از :
الف) بعضی می‏گویند: اگرچه حضرت با شمشیر قیام می‏کند؛ ولی خداوند در آن شمشیر قدرت و اعجازی نهفته که تمامی سلاح‏های موجود را مقهور نیروی خود می‏سازد. (ر.ک: صدوق، الخصال، ج 2، ص 649، ح 43)
ب) دسته دیگر می‏گویند: خداوند در عصر ظهور تمامی تسلیحات پیشرفته را از کار انداخته، مردم به ناگزیر در جنگ از همان سلاح‏های ابتدایی (یعنی شمشیر و مانند آن) استفاده می‏کنند و بنابراین حضرت مهدی‏علیه السلام با همان شمشیر می‏جنگد.
ج) به رغم آن که تمامی تسلیحات در اختیار حضرت قرار می‏گیرد؛ ولی از آن جایی که استفاده از آنها به ناگزیر ظالمانه نیز خواهد بود؛ حضرت تنها از سلاح شمشیر بهره خواهد برد؛ زیرا یکی از خصوصیات مهم و اساسی قیام و حکومت حضرت " عدالت " و " دادگری " است و در بسیاری از روایات از ایشان به عنوان مظهر و تجلی کامل عدالت یاد شده است، و هدف کلی و اصلی تمام ادیان الهی و به خصوص اسلام و مذهب شیعه حاکمیت بخشیدن به ارزشهایی است که کمترین آن ایجاد صلح و آرامش در جامعه جهانی است تا در سایه آن همه افراد بشر به کمال انسانی خویش دست یابند.
د) برخی دیگر گفته‏اند: به سبب جنگ‏های خونین فراوانی که در آستانه ظهور به وقوع می‏پیوندد، تمامی سلاح‏های پیشرفته از بین خواهد رفت و از آن پس در جنگ تنها از ابزارهای ساده استفاده می‏شود.
یکی از دلیل‏های این جمع این است که روایات فراوانی می‏گوید: «شمشیر آن حضرت همان شمشیر پیامبر است» و وقتی چنین شد نمادین بودن آن مشکل خواهد بود. (الکافی، ج 1، ص 234، ح 2)
البته هر کدام از اینها به دسته‏ای از روایات استشهاد می‏کنند و عمدتاً دلیل این گروه این است که علّت استفاده از سلاح‏های ساده همچون شمشیر - بر خلاف بهره‏گیری از سلاح‏های پیشرفته - عادلانه بودن مبارزه با آن است.

2. دسته‏ای دیگر بر این اعتقادند که شمشیر در این روایات، کنایه از قدرت و نیروی نظامی است. این گروه شواهد متعددی بر این ادعا از ادبیات محاوره‏ای ذکر می‏کنند؛ ولی آنچه ایشان را به این قول وادار کرده، پیشرفت روز افزون تجهیزات نظامی و فن‏آوری دفاعی است. از آنجایی که صاحبان این قول نتوانسته‏اند بین شمشیر و سلاح‏های فوق پیشرفته، نسبتی بر قرار کنند، به چنین توجیهی دست زده‏اند. 
آنان شمشیر را نماد قدرت دانسته، می‏گویند: هر ابزاری که قدرت حضرت را به نمایش بگذارد، می‏تواند مورد استفاده قرار گیرد.

3. با توجه به تکامل خارق‏العاده علم در آن زمان، ممکن است سلاح‏هایی فراهم آید که هرگز در تصور انسان‏های امروز قابل درک نباشد. بنابراین آن به اهلش واگذاشته شده است.
ضمن این که قیام آن حضرت قیامی است متکی بر قدرت الهی، و آن قدرتی است فوق حد تصور و البته در برخی کتب آمده، زمان قیام سلاح های پیشرفته از کار می افتد، لذا نمی توان به طور دقیق گفت؛ اما آنچه متیقن است، اینکه قدرت الهی در قیام امام زمان(علیه السلام) متجلی می شود. 
برای مطالعه بیشتر در این مورد به كتاب سلاح حضرت به هنگام قیام، مهدی فقیه ایمانی، نشر دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) و یا نشریه موعود، شماره 19، ص83 مراجعه نمایید.


:: مرتبط با: احادیث صاحب الزمان (عج) , حضرت مهدی (عج) , اطلاعات دینی , احکام دینی , نکات قرآنی , حدیث , ولادت , خدا , نماز , دعا ,
:: برچسب‌ها: سلاح حضرت هنگام قیام ,
 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic