پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 
امروز؛ «كعبه» بنا شد
نوشته شده در 18 شهریور 94
ساعت : 19:01
نویسنده : مهدی یار
امروز چهارشنبه ۲۵ ذی قعده روز دحوالارض مصادف با بنای كعبه معظمه؛ ولادت حضرت ابراهیم و عیسی بن مریم و همچنین حركت پیامبر (ص) از مدینه برای حجه الوداع است.
امروز؛ «كعبه» بنا شد
به گزارش آسمان برای تو بنا به فرموده خداوند متعال در قرآن كریم، نخستین خانه‌ای كه در روی زمین برای عبادت پروردگار منان بنا گردید، كعبه معظمه بود [اِنَّ اَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنّاسِ لَلَّذی بِبَكَّهَ مُبارَكاً وَ هُدًی لِلْعالَمینَ. ( آل عمران / آیه ۹۶) نخستین خانه‌ای كه برای مردم (و نیایش خداوند) قرار داده شد،‌‌ همان است كه در سرزمین مكه است، كه پربركت و مایه هدایت جهانیان است.
امیرمومنان علی بن أبی طالب (ع) فرمود: أنّ أوّل شیئ نزل من السّماءِ إلی الأرض لهو البیت الذی بِمكّه، انزله الله یاقوﺔﺗ حمرا …
یعنی: نخستین چیزی كه از آسمان به زمین فرود آمد،‌‌ همان خانه [مقدسی] است كه در مكه است. خداوند سبحان، آن را به صورت یاقوت سرخ نازل فرمود…

هم چنین آن حضرت در نهج البلاغه، در این باره فرمود: الا ترون ان الله سبحانه، اختبر الاولین من لدن آدم صلوات الله علیه الی الآخرین من هذا العالم باحجار لا تضر و لا تنفع، و لا تبصر و لا تسمع، فجعل‌ها بیته الحرام الذی جعله الله للناس قیاما … (هج البلاغه، خطبه ۲۳۴ (خطبه قاصعه)، فراز ۲۸)

یعنی: آیا نمی‌بینید كه خداوند سبحان، پیشینیان را از زمان حضرت آدم (ع) تا آخرین نفر از این جهان، آزمایش نموده است به سنگ‌هایی [كه كعبه معظمه از آن بنا شده است و] نه زیان دارد و نه سود می‌بخشد و نه می‌بیند و نه می‌شنود، پس آن سنگ‌ها را بیت الحرام خود قرار داد و آن را خانه‌ای برای [عبادت و پرستش] بندگان بر پا داشت.

به هر روی، این خانه مقدس و مبارك، از زمان حضرت آدم (ع) تاكنون محل عبادت موحدان و تقوا پیشه گان بوده است و توسط حضرت آدم (ع) و با دستیاری جبرئیل (ع) بنا گردید.

بنا به نقل شیخ عباس قمی (ره)، تاریخ بنای كعبه معظمه از سوی حضرت آدم (ع) مصادف با ۲۵ ذی قعده بوده است. (۴)


ولادت حضرت ابراهیم (ع) و حضرت عیسی بن مریم (ع)

بنا به روایتی از امام علی بن موسی الرضا (ع)، در شب بیست و پنجم ذی قعده، دو پیامبر بزرگ الهی، یعنی حضرت ابراهیم خلیل الرحمن (ع) و حضرت عیسی بن مریم (ع) دیده به جهان گشودند.

البته درباره تولد حضرت ابراهیم (ع) روایت دیگری نیز نقل گردید.

شایان ذكر است كه حضرت ابراهیم (ع) در عصر دیكتاتوری نمرود بن كنعان، در سرزمین «بابِل» متولد گردید و با این حاكم ستمگر و بت پرستی مردم نادان، به مبارزه همه جانبه برخاست و صد‌ها سال بعد، در سرزمین فلسطین، حضرت عیسی (ع) از مادری باكره و شوهر ندیده، بنام حضرت مریم بنت عمران (س)، پا به عرصه گیتی نهاد و به اصلاح و ارشاد یهودیان گمراه و ستمگر شام و فلسطین پرداخت.


حركت پیامبر (ص) از مدینه برای حجه الوداع - سال دهم هجری قمری

پیامبر اكرم (ص) از آغاز ذی قعده سال دهم قمری به تمام مناطق مسلمان نشین و طوائف و قبائل مسلمان عربستان خبر داد كه وی در این ماه به مكه معظمه خواهد رفت و مراسم عمره و حج را به جای خواهد آورد و هر كسی مایل است، وی را همراهی كند، زاد و توشه خویش برگیرد و به سوی مكه معظمه حركت نماید.

امام علی بن ابی طالب (ع) كه در این ایام، از سوی پیامبر اكرم (ص) در سرزمین «یمن» به سر می‌برد و علاوه بر دعوت و تبلیغ اسلامی، با دشمنان اسلام در آن دیار مبارزه می‌كرد، پیكی به وی از سوی پیامبر (ص) رسید، كه او نیز به سوی مكه معظمه حركت نماید.
امام علی بن ابی طالب (ع) به محض دریافت نامه پیامبر (ص) به همراه یاران خویش عازم مكه شد.

پیامبر خدا (ص) پس از فراهم آوری تداركات سفر و امكانات لازم، به همراه دختر گرامی‌اش حضرت فاطمه زهرا (س) و تمامی همسران خود، در ۲۵ ذی قعده و به قولی در ۲۶ این ماه، از مدینه خارج شد. در این سفر روحانی و به یاد ماندنی، در حدود یكصد و چهار هزار و یا یكصد و بیست و چهار هزار نفر از مسلمانان شركت نمودند.

حضرت علی (ع) نیز كه به همراه یاران خویش به سوی مكه عازم شده بود، یكی از یارانش را جانشین خویش در سپاه تحت فرمانش گذاشت و زود‌تر از آنان، به سوی مكه حركت كرد. بدین جهت، چند روز زود‌تر از یارانش به پیامبر (ص) ملحق شد.
حضرت علی (ع) در نزدیكی‌های شهر مكه معظمه، به پیامبر (ص) و سایر مسلمانان رسید و پیامبر (ص) با دیدن وی بسیار خرسند و خوشحال شد.

این سفر، چون آخرین سفر رسول خدا (ص) به مكه معظمه، جهت انجام مراسم حج بود، به «حجه الوداع» شهرت یافت.
گفتنی است، كه پیامبر اكرم (ص) در بازگشت از همین سفر زیارتی، در مكانی به نام «غدیر» حضرت علی (ع) را به عنوان جانشین خویش معرفی كرد

:: مرتبط با: احادیث حضرت محمد مصطفی (ص) , زندگی نامه امام جعفر صادق (ع) , زندگی نامه امام زین العابدین (ع) , زندگی نامه امام محمد تقی (ع) , زندگی نامه امام محمد باقر (ع) , احادیث امام حسن عسکری (ع) , زندگی نامه امام علی النقی (ع) , احادیث امام حسن مجتبی (ع) , احادیث امام موسی کاظم (ع) , احادیث امام جعفر صادق (ع) , احادیث امام علی النقی (ع) , زندگی نامه امام حسین (ع) , احادیث صاحب الزمان (عج) , زندگی نامه امام حسن(ع) , احادیث امام محمد باقر (ع) , زندگی نامه امام علی (ع) , زندگی نامه امام رضا (ع) , حدیث , اخبار , خدا , دعا ,
:: برچسب‌ها: امروز؛ «كعبه» بنا شد ,
 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic